Borbándi János: KÚT Alapítvány bemutatkozás | ||
„Oly korban éltem én e földön…” KÚT ALAPÍTVÁNY Pszichterápiás Rendelő Cím: 1053 Budapest, Veres Pálné u. 26. fsz. e-mail cím: katalin.bardos@freemail.hu A RENDELŐ RENDELKEZÉSÉRE ÁLL A rendelő megközelíthető 3-as metróval és a 7-es, 78-as buszokkal (Ferencziek tere felől) vagy a 49-es, 47-es villamosokkal (Kálvin tér felől). MUNKATÁRSAK: Dr. Bárdos Katalin vezető, pszichoterapeuta-szakpszichológus Minden hozzánk fordulónak ingyenesen állunk rendelkezésére. Az Alapítvány 1993-ban dr. Virág Teréz vezetésével azért jött létre, hogy pszichés támogatást, és terápiás segítséget nyújtson mindazoknak, akik üldöztetést szenvedtek el, elsősorban a holocaust túlélőinek és gyermekeiknek, unokáiknak. Az Alapító Okirat szerinti rendeltetése „a társadalmi üldöztetés, különösen a holocaust következtében fellépő lelki sérülések, traumák gyógyítása, az ilyen üldöztetést elszenvedettek pszichés támogatása, és az erre alkalmas terápiás módszerek, eljárások kutatása és terjesztése”. A holocaust túlélők és leszármazottaik pszichoterápiájára szakosodott intézmények működnek Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban és Izraelben, de hasonló, e problémakörre specializálódott intézmény korábban nem volt sem Magyarországon, és tudomásunk szerint Kelet- és Közép-Európában sem. Évente 120-150 körüli a segítségért hozzánk fordulók száma. A második világháború után a holocaust túlélőinek meg kellett találniuk a helyüket egy olyan társadalmi helyzetben, amely nem adott segítséget a történtek feldolgozásához. Az ezt követő évtizedekben újabb társadalmi csoportok szenvedtek el társadalmi traumákat, üldöztetést, diszkriminációt. Így alakult ki a kollektív elfojtás légköre, melyben a fájdalom és a bánat nem volt kimondható. Amikor a mindennapi nehézségek, szakmai krízisek, betegségek, nyugdíjazás, öregség, halálesetek bekövetkeznek, a megfelelő alkalmazkodást a múlt árnyai nehezítik. Ekkor a lelki egyensúly felborul, és szükségünk lehet szakember segítségére. Ilyenkor kereshet fel minket! „Negyven évig nem voltak szavaink a fájdalmas múlt kifejezésére. Több, mint fél évszázaddal a vészkorszak után arra kell szavakat találnunk, hogy kifejezzük a túlélés örömét. Ennek hiányában nem tudunk gyermekeinknek és unokáinknak pozitív jövőképet adni. A KÚT rendelőben arra törekszünk, hogy a hozzánk fordulók képessé váljanak az élet örömeit megtalálni, és pozitív érzelmeiket szavakban is kifejezni.” (Virág Teréz)
| ||
Lélekben Otthon | 2002. szeptember 16. | 3 hozzászólás |
3 hozzászólás
Szóljon hozzá!
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.
Szeretném felhívni az érdekl?d?k figyelmét arra, hogy az alapítvány szolgtáltatásai már nem ingyenesek. Jobb ha el?re tisztázzák ezt a kérdést.
Jellemz? ez a hozzászólás: név nélkül állít valamit, ami talán nem is állja meg a helyét. Arra viszont jó, hogy kétségeket ébresszen az alapítvány iránt. Egyet mondhatok: nem tudom, hogy kell-e fizetni az alapítvány szolgáltatásaiért vagy sem – korábban biztos nem kellett – azt viszont tudom, hogy mind Virág Teréz, mind azok a szakemberek, akik úttör? kezdeményezését folytatják, lelkiismeretes, kiváló munkát végeznek – és sajnos alighanem egyre több dolguk akad. Mert a javíthatatlanoknak sikerült megint olyan légkjöret teremteniük e hazában, amelyben a holokauszt túlél?inek, gyerekeiknek, unokáiknak és az áldozatok hozzátartozóinak és leszármazottaiknak nem egyszer nagyon is szükségük lehet a Kút Alapítvány által nyújtott lelki segélyre. Nem hiszem egyébként, hogy ha valaki rászorul e segélyre, de anyagi lehet?ségei korlátozottak, nem talál támogatásra a Kút Alapítványnál. Nyilvánvaló ugyanakkor, hogy a Kút Alapítvány, mint szinte minden hasonló civil kezdeményezés, maga is masszív – erkölcsi és anyagi – támogatásra szorul. Az lenne a jó, ha minél többen támogatnák, például adójuk 1 százalékával vagy más formában Virág Teréz nemzetközi elismertségnek örvend? kezdeményezését.
Léderer Pál, újságíró, Budapest
Kedves Léderer Úr!
Köszönöm hozzászólását. Kérem, ajánlja honlapunkat másoknak is, s ha teheti, regisztráljon, s az újdonságokról folyamatosan tájékoztatjuk.
Üdvözlettel:
Oriold Károly
szerkeszt?