A tavaszi fáradtság – szervezetünk változása az évszakok függvényében | ||
Biztosan szerepet játszanak genetikai faktorok is, jelentkezését általános vélekedés szerint, mégis elsősorban a vitamin- és ásványi anyag készletek kimerüléséhez, az immunrendszer téli legyengüléséhez kötjük. A tavaszi fáradtság tünetei jellemzően a következők:
Az évszakok váltakozását sokszor és sokan átkozták, és magasztalták. Nem kétséges azonban, hogy a jelenség hatással van szervezetünk működésére. Még a XX. század elején is – mikor mesterséges fényforrások nem nyújtották meg a napunkat, – természetes volt a pihenés a sötétség beálltával. A természet visszahúzódott, a mezőgazdasági munkák elfogytak. A tél a pihenés, a regeneráció, az energia gyűjtésének időszaka volt. Ma már a mesterséges fény, az elektronikus média, az internet, a fogyasztói társadalom lehetőségei jelentősen megváltoztatták életvitelünket a téli hónapok során, korlátlan lehetőséget kínálva számunkra, hogy éljünk, – és visszaéljünk – szervezetünk tartalékaival. Máig – a régmúlt teleket idéző módon – jellemző ugyanakkor, hogy ezekben a hónapokban kalóriadúsabb ételeket fogyasztunk. Ennek evolúciós magyarázata van. A tél ősidőktől fogva a nélkülözés, az éhezés és hideg időszaka. Erre szervezetünk lassuló anyagcserével, energia felhalmozással és tápláló ételek fogyasztásával reagál. A téli- tavaszi ünnepek / Karácsony, Szilveszter, Farsang, Húsvét/ kizökkentenek minket a monoton mindennapokból, ugyanakkor az ilyenkor jellemző túlzott étel és italfogyasztás szintén ronthatja általános fizikai és mentális állapotunkat. Kevesebb télen a szervezetbe kerülő természetes vitaminok és ásványi anyagok mennyisége. a vitaminraktárak kiürülnek. A természetes fény, a napsütéses órák számának csökkenése kedvezőtlenül hat hangulatunkra és a szervezetünkben termelődő D-vitamin mennyiségére is. A fizikai aktivitásunk is csökken téli hónapokban. Kevesebb időt töltünk a szabadban, nehezebben vetjük alá magunkat komolyabb fizikai megterheléseknek. Az alvással töltött órák száma máig több a téli hónapokban. Az immunrendszer gyengülésével gyakran együtt járnak enyhébb, súlyosabb betegségek. A természet tavaszi megújulását így sokszor egy meglassult, fásult, hiányállapotokkal és fölösleges kilókkal terhelt állapotban fogadjuk. Hiába hosszabbak a nappalok, több a napsütés, emelkedik a hőmérséklet, szervezetünk még nem tud reagálni a külső változásra. A külső megújulás néha még hangsúlyosabban láttatja velünk testünk és lelkünk elnehezültségét. Hetekbe telhet, míg szervezetünk leveti magáról a „téli bundát”. Addig azonban, – eltérő mértékben – megszenvedjük a tavaszi fáradtság fent leírt tüneteit. Mit tehetünk a tavaszi fáradtság elkerülésére, enyhítésére?
Emellett fontos a tudat, hogy a tavaszi fáradtság nem betegség. Úrrá tudunk lenni rajta, mi magunk is tehetünk a tünetek megszüntetéséért. Ha pedig egy alkalommal erősen megterhelte szervezetünket a természet változása, legközelebb már felkészülhetünk, és akár meg is előzhetjük a jelentkezését.
Dr. Pálvölgyi Rita pszichiáter, pszichoterapeuta www.harmoniamuhely.hu | ||
Lélekben Otthon | 2013. április 8. | Szóljon hozzá! |
Szóljon hozzá!
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.